Yollarımız Her Daim Açık

Buz Önleyici

70 yıl önce kurumsal bir yapıya kavuşan Karayolları Genel Müdürlüğü,  karayollarının bakımı ve onarımı gibi her türlü faaliyetleri üstlenmiştir. Milli sınırlarımız içinde toplam 68 bin km uzunluğunda yol hattı bulunmaktadır. Bu kadar uzunluktaki yollarımızda zaman zaman sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz. Özellikle kış aylarında kar ve buz engeliyle karşı karşıya kalıyoruz. Karayollarının kar ve buzla kaplanması ulaşımı sıkıntıya düşürmektedir. Kar ve buzdan temizlenmesi demek ulaşımında daha rahat ilerlemesi demektir. Karayolları kar ve buzla mücadelesini nasıl yürütmektedir?

Karayolları buz çözücü olarak neler kullanmaktadır veya neler kullanabilir?

Buz ve kar mücadelesinde çoğu insanın aklına ilk gelen küreme veya tuzlama yöntemidir. Küreme işlemi bir noktaya kadar işe yarıyor. Küreme işlemi asfaltın ve yolun yapısında ciddi hasarlara neden olabiliyor. Tuzlama yöntemi ise bilinenin aksine yanlış uygulanmaktadır. Tuz buzun erimesini sağlamaz. Tuzun buradaki görevi suyun donma seviyesini düşürmesine etki etmesidir. Bu yüzden tuz buzlanma olayı gerçekleşmeden uygulanmalıdır. Buzlanmadan önce kullanılan tuzrüzgar ve yoldan geçen taşıtlar nedeniyle uçuşarak yolun dışına itilmektedir. Yol kenarında bulunan tarım arazilerine, hayvanlara ve çevreye zarar vermektedir. Bazı bölgelerde çözücü kimyasal olarak kullandıkları tuzu yanlış zamanda kullandıkları için etki etmiyor. Bu tarz yanlış hamleler trafik kazalarına, iş gücü kaybına ve maliyet açısından zararlara neden oluyor.

Karayolları buz çözücü

Çözeltileri buzlanma öncesi ve sonrası durumlarda kullanarak maliyet ve iş gücünü azaltabilir. Kullanılabilecek buz çözücüler ile çevreye verilecek zarar da en aza indirilmiş olur. Karayolları buz çözücü olarak kullandıkları sıvılarla rahat müdahale etmiş olur. Alana uygulanan buz çözücü buzun oluşmasını ve kaplamasını engelleyerek en hızlı çözümü bize göstermiş olur. Bölgeye uygulanan buz çözücü hemen etkisini yitirmez. 48 saate yakın etki gösterme süresi vardır. Uçuşma, taşınma gibi durumlar gözlemlenmez. Hayvanlara ve çevreye de zarar verme durumları göstermez. Çevresel zararın azaltılmasının yanında maliyet gücünü de düşürür.

Kar ve buza zamanında müdahale edilmiş ya da geç kalınmış olunsa da karayolları buz çözücü sprey, solüsyon, sıvılar ile hızlı sonuçlar alır ve ekonomiye de katkı sağlamış olur.

Call Now ButtonTelefon Et