Karlanma ve Buza Kaşı Koyun!

Buz Çözücü

Kış şartlarının çetin geçtiği ülkemizin Batı kesimlerinde güneş ve deniz havası gözlemlerken  özellikle Doğu kesimlerde ise zorlu kış şartlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Beyaz örtü ile kaplanan şehirlerimizde Kar ve buzla mücadele başlamış oluyor. Yoğun kar yağışıyla beraber anayolların, köy yollarının kapanmasıyla ulaşımda sürücüler ve yayalar zor anlar yaşıyor. Vatandaşların sıkıntı yaşamaması için ekipler işte burada devreye giriyor. Ülkemizde 1950’li yıllardan beri yolların bakımı, onarımı, emniyeti ile ilgilenen kurum Karayolları Genel Müdürlüğü’dür. Karayolları Genel Müdürlüğü adı altında çalışan ekipler, güvenli ve kesintisiz ulaşımı  sağlamada etkin rol almaktadır. Yolda kazalara sebebiyet veren karın birikmesini engellemek ve buz tutan yerleri temizlemek gibi çalışmaları yürütmektedir. Çalışmalarını 7 gün 24 saat aralıksız sürdüren programları mevcuttur.Dağlık ve engebeli olan bölgelerde Kar ve buzla mücadele biraz daha zor oluyor.Yer yer 8 10 metreyi bulan kar nedeniyle yolları açmak ekipler açısından üç dört güne mal oluyor.

Karlanma ve Buza Kaşı Koyma Yöntemleri

Buzlanmalara karşı yapılan çalışmalarda teknolojinin ve kimyanın gelişmesiyle birlikte geleneksel yöntemler ve kol gücü de etkisini yitirmiştir. Anayollardaki Kar ve buzla mücadele görevli ekipler koordinesi altında yürütülmektedir. Buzlanmaya karşı mücadele ekipleri yoğun kar yağışının olduğu bölgelerde iş başına geçer. Görevliler kapanan ve buz tutan yolları açmak için kar küreme araçları, damperli kamyonlara kaynak yapılan özel kar bıçaklarıyla küreme, tuzlama, sıvı çözeltiler ve çeşitli buz çözücü solüsyonlar vb. çalışmalarını yürütmektedir. Kar’a karşı buz çözeltileri büyük bir önem arz etmektedir.Kar yağmadan ve buz oluşmadan önce uygulanan buz çözücüler suyun donma seviyesini azaltır. Bu sayede Kar ve buzla mücadele de ekiplere büyük kolaylık sağlar ve maliyet de düşmüş olur.

Anayollardaki Kar ve buzla mücadele sürerken günlük yaşamımızda evimizde de bireysel olarak mücadele devam etmektedir. Arabamızda, evimizin çatısında, dış merdivenlerinde, pencerelerinde biriken kar ve oluşan buzlanma bazen çeşitli kazalara sebep olmaktadır. Herhangi bir tehlike karşısında kalmamak için kar ve buzu temizlemek, etkisini azaltmak gerekiyor.Burada da  kar ve buz öncesi kullanılabilecek buz çözücü  malzemeler buzlanmalara karşı bize kolaylık sağlar.

Soğuk mücadelede yanımızda olan buz çözücü solüsyon, sprey, çözeltiler yağan karın ve biriken suların buz oluşturmasını engeller. Zamanımızı, paramızı ve gücümüzü bize bırakır.

Call Now ButtonTelefon Et