Donmaya Karşı Önleminizi Alın

Buz Tuzu

Donma olayı ısının düşmesinden kaynaklanan bir tür buzlanmadır. Sıvı maddelerin soğuk hava ile temasında ısı kaybına uğrayarak katılaşma olayına donma denir. Sıvı maddenin içindeki tanecikler ısının düşmesiyle hareketleri yavaşlar. Isı düşüşüyle hareketli tanecikler birbirlerine yanaşarak aralarındaki mesafe kısalır ve katı hale dönüşürler. Isının düşüşüyle doğada bulunan sıvı maddeler katılaşarak donma olayını gerçekleştirir. Çatılardaki oluklarda biriken sıvılar ani sıcaklık değişimden kristalleşerek donar ve tehlikeli sarkıtlar oluşturabilir. Çetin geçen kış şartlarında evlerimizdeki vanaların ve su borularının içinde kalan suda ve çatılara kurulan sıcak su Güneş enerjisi sistemlerinde bulunan sularda da donmalar yaşanmaktadır.Donan suyun gün içinde Güneşin ısısıyla erimesinden kaynaklanan ani basınçla patlamalar olabiliyor. Arabaların  motorlarında da donmalar gözlemlenebiliyor. Bu tarz şanssızlıklar karşısında Güneş enerji sistemlerinin ve araba motorlarının donmasının önüne geçmek için donma önleyici antifrizlerin kullanılması önerilmektedir.

Türkiye ekonomisinin alt yapısı tarımdır. Ekonomimizin büyük bir çoğunluğunu tarımdan kazanan bir ülkeyiz. Tarım sektörününde en büyük sıkıntı zor geçen kış aylarıdır. Kış mevsimi doğanın dinlenmesinde yenilenmesinde yardımcı olduğu kadar zaman zaman da sorunlara da neden olmaktadır. Tarım açısından çetin geçen kış şartları doğanın uyanmasını da geciktirmiş ve zarara uğratmış oluyor. Bitkilerin ağaçların tomucuklanma, çiçeklenme dönemlerinde hava sıcaklığının düşmesinden kaynaklı donma olayları gözlemlenmektedir. Donma sebebiyle hasar alan bitkiler, ağaçlar o sene meyve vermemektedir. Üreticiler açısından bu durum hüsranla karşılanmakta. Ürün alınamadığı için verilen onca emekte çöpe atılmış oluyor. Alınacak önlemler ile birlikte bu tarz talihsizliklerin önüne geçmiş oluruz.

Buzlanma Önleyici

Bazı bölgelerde çiftçiler zirai donlara karşı ateş yakarak dumanlama sistemini kullanıyor. Meyve bahçelerine olası don riskine karşı yer yer ateş yakarak  ve çıkan dumandan yararlanarak çiçekleri, ağaçları koruma çalışmaları yürütülmektedir.Yalnız bu sistem hem yorucu hem de tehlikeli olabiliyor. Meyve ağaçlarında kullanılabilen bu sistem toprak bitkilerinde kullanılamıyor. Bu tarz yorucu ve kalıcı çözüm vermeyen uygulamalar yerine donma önleyici solüsyonlar kullanılması daha faydalı olacaktır. Donma önleyici kimyasallar sayesinde çiçeklerde, tomurcuklarda ve yapraklardadonmalar gerçekleşmez. Kullanılacak olan donma önleyici ilaçlar bitkiye, insanlara, hayvanlara ve çevreyede zarar vermez. Tomurcuklanma zamanında don olayı gerçekleşmeden önce  kullanılabilecek bu önlem sayesinde ürünlerimizde sağlıklı bir gelişme gösterir.

Call Now ButtonTelefon Et